Rząd chce zamrozić ceny gazu i liczy na wsparcie UE. W Unii brak porozumienia

Rząd PiS przyjął projekt ustawy, który ma ochronić konsumentów przed zbliżającymi się zwyżkami cen gazu. Problemem pozostają rosnące koszty dla przedsiębiorców. Unia mogłaby pomóc, ale państwa członkowskie muszą się dogadać . W piątek 25 listopada 2022 wieczorem Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy „o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją […] Artykuł Rząd chce zamrozić ceny gazu i liczy na wsparcie UE. W Unii brak porozumienia pochodzi z serwisu oko.press.
+

OBWE organizuje „okrągły stół” ws. polskich sądów. Ale nie jest to odsiecz dla PiS w sporze z Unią

„Okrągły stół” ma odbyć się 1 grudnia. Neo - sędziowie SN lansują go jako przełom ws. praworządności w Polsce. Ale żadnego przełomu nie będzie, tylko rutynowe spotkanie. Jest za to ryzyko, że PiS wykorzysta to propagandowo w rozmowach z Brukselą o odblokowaniu miliardów z KPO. . OKO.press ustaliło szczegóły „okrągłego stołu” ws. polskich sądów, które […] Artykuł OBWE organizuje „okrągły stół” ws. polskich sądów. Ale nie jest to odsiecz dla PiS w sporze z Unią pochodzi z serwisu oko.press.
+

Komisja Europejska nie odpuściła jednak Orbánowi. Pozorowanie reform nie przeszło

Komisja Europejska zarekomenduje państwom członkowskim dalsze wstrzymywanie środków z funduszy unijnych dla Węgier, ponieważ reformy wprowadzone w ramach mechanizmu warunkowości są niewystarczające. W jednej kwestii Viktor Orbán może za to odetchnąć z ulgą. Znamy szczegóły. . Komisja Europejska wstrzymała fundusze po ocenie wdrożenia 17 środków naprawczych uzgodnionych z Węgrami w ramach mechanizmu warunkowości. Z ewaluacji przeprowadzonej […] Artykuł Komisja Europejska nie odpuściła jednak Orbánowi. Pozorowanie reform nie przeszło pochodzi z serwisu oko.press.
+

Wojny przyszłości? Nie, to już się dzieje w Ukrainie, bronią XXI wieku stają się niewielkie drony

Pojawiły się w tej wojnie późno. Niewielkie i tanie mogą siać spustoszenie, zniszczyć zgrupowania wroga, składy amunicji, kluczowe węzły drogowe i kolejowe czy elektrownie. Stado małych dronów jest równie skuteczne co wielkie irańskie Sahedy . Wiosną tureckie drony – bayraktary – bardzo pomogły Ukrainie w odpieraniu rosyjskich ataków. Te bezzałogowe statki powietrzne były nieocenione w […] Artykuł Wojny przyszłości? Nie, to już się dzieje w Ukrainie, bronią XXI wieku stają się niewielkie drony pochodzi z serwisu oko.press.
+

Ukraina na skraju Unii. Jak daleko, jak blisko do członkostwa [Bielecki sprawdza]

Czy czerwcowa decyzja UE o przyznaniu Ukrainie statusu kraju kandydackiego to wyłącznie symbol? Czy trwająca wojna pozwala na poważne myślenie o akcesji do Unii? I czy Ukraińcy mają do tego głowę? Sprawdzamy . Ukraińcy mają za sobą dopiero – pod względem formalnym – pierwszy krok na ścieżce do Unii Europejskiej, czyli przyznanie im statusu kraju […] Artykuł Ukraina na skraju Unii. Jak daleko, jak blisko do członkostwa [Bielecki sprawdza] pochodzi z serwisu oko.press.
+

Konwencja o uchodźcach jest przestarzała. Ale próba jej zmiany to otwieranie puszki Pandory

Konwencja Genewska jako podstawa polityki azylowej nie przystaje do realiów XXI wieku. Jej definicja „uchodźcy” jest wąska i anachroniczna, fałszywie dzieli ludzi na „uchodźców prawdziwych” i podszywających się pod nich „migrantów ekonomicznych”. Czy jej zmiana jest możliwa? . O łamaniu Konwencji Genewskiej o Uchodźcach na granicy polsko-białoruskiej słyszymy niemal każdego dnia. Straż Graniczna nie przyjmuje […] Artykuł Konwencja o uchodźcach jest przestarzała. Ale próba jej zmiany to otwieranie puszki Pandory pochodzi z serwisu oko.press.
+