przez RR (0 komentarzy)

Od piątku na mazowieckich drogach zginęło 6 osób z których pięcioro to piesi.

Weekend pod znakiem tragicznych wypadków z udziałem pieszych

Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Zwłaszcza teraz, kiedy pogorszyły się warunki pogodowe i wcześnie zapada zmrok. Pamiętajmy, że mokra i śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania i kierowca może nie zdążyć zatrzymać samochodu przed zauważonym w ostatniej chwili pieszym czy rowerzyście.
Do pierwszego wypadki doszło w Płocku. O godzinie 17:20 kierujący samochodem BMW, 27-letni mieszkaniec powiatu płockiego, na przejściu dla pieszych potrącił 62-letnią mieszkankę Płocka. Kobieta w wyniku doznanych obrażeń poniosła śmierć na miejscu. Policjanci zbadali kierowcę na zawartość alkoholu w organizmie. Mężczyzna był trzeźwy. Przyczyny wypadku ustalają płoccy funkcjonariusze. Do kolejnego zdarzenia doszło niespełna dwie godziny później w Ostrołęce. Kierujący samochodem BMW, 29-letni mieszkaniec powiatu łomżyńskiego, na przejściu dla pieszych potrącił młoda kobietę. 25-latka pomimo długiej reanimacji, w wyniku doznanych obrażeń zmarła. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji w Ostrołęce. Trzeci wypadek miał miejsce o godzinie 20.30 w Żurominie na drodze wojewódzkiej 563 Poniatowo – Żuromin. Według wstępnych ustaleń będących na miejscu funkcjonariuszy kierujący samochodem osobowym mitsubishi colt, 34-letni mężczyzna, na prostym odcinku drogi potrącił idącego prawym pasem jezdni 50-letniego mieszkańca powiatu żuromińskiego. Mężczyzna w wyniku doznanych obrażeń zmarł na miejscu. Kierowca mitsubishi trzeźwy. Postępowanie prowadzi komenda policji w Żurominie.
Szybko zapadający zmrok i deszcz oraz spowodowana tym zmniejszona widoczność sprawia, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są teraz bardziej narażeni na potrącenie. Apelujemy o noszenie elementów odblaskowych, gdyż nawet jeden mały odblask może uratować życie.
Zgodnie z prawem o ruchu drogowym każde dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Namawiamy, aby ze względów bezpieczeństwa odblaski nosiły nie tylko dzieci ale i dorośli zarówno w dzień jak i po zmierzchu i nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszają.
Pieszy czy rowerzysta może zauważyć światła samochodu z odległości nawet kilku kilometrów. Kierowca dostrzeże go wówczas, kiedy światła reflektorów odbiją się od ich ubrań. Często zdarza się, że poruszająca się poboczem osoba w ciemnym ubraniu jest dla kierowcy praktycznie niewidoczna. W takich warunkach kierowca dostrzega pieszego czy też rowerzystę w ostatniej chwili i najczęściej jest już za późno na reakcję i uniknięcie potrącenia, a w starciu z autem nie mają oni szans.
Wielu tragediom można byłoby zapobiec, gdyby niechroniony uczestnik ruchu miał na sobie choćby mały element odblaskowy. Pamiętajmy, że kierowca widzi osobę poruszającą się po drodze z odległości zaledwie 20 – 30 m. Jeśli jednak rowerzysta lub pieszy posiadają na sobie elementy odblaskowe, które odbijają się w świetle reflektorów samochodu, kierowca ma szansę zobaczyć go już z odległości 130 -150 m, czyli około 5 razy szybciej, a to może uratować czyjeś życie. Pamiętajmy także, że im niżej umieszczony jest odblask, tym szybciej padną na niego światła reflektorów, a kierowca widząc wcześniej kogoś na drodze będzie miał więcej czasu na reakcję.
Źródło: KWP Radom

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Jaka jest suma 5 i 2?
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+