przez RR (1 komentarzy)

2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu

Świecę na niebiesko

O tym, że problem autyzmu istnieje i że wcale nie jest marginalny świadczy już sam fakt, że Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych. Od wielu lat stawiany jest w jednej linii z nowotworami, cukrzycą czy AIDS.


Chociaż tę chorobę diagnozuje się u coraz większej liczby dzieci to wciąż wiedza o niej jest mniej niż podstawowa.


"Autyzm częstszy niż myślisz" - hasło tegorocznego Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu dobrze oddaje brak informacji z jakim mamy do czynienia w wypadku tego schorzenia.
Chociaż w Wielkiej Brytanii funkcjonuje uznawany za jeden z najlepszych systemów pomocy osobom ze spektrum autyzmu to wciąż zapada na nie 1 na 100 mieszkańców tego kraju. W USA jest to 1/88 osób a w Polsce około 1 na 200 dzieci. Niestety wskaźniki te z roku na rok wciąż rosną. W ciągu ostatnich 20 lat występowanie autyzmu zwiększyło się niemal dziesięciokrotnie.


Nie znamy przyczyn. Nie potrafimy przeciwdziałać. Chorobę tę cechuje też ogromna różnorodność objawów i stopnia ich nasilenia.
Szacuje się, że w samym Ciechanowie mieszka ponad 200 osób dotkniętych zaburzeniami spektrum autyzmu.


"Przez Poradnię Dla Osób z Autyzmem Dziecięcym od momentu jej powołania przewinęło się już 400 dzieci"- mówi Maria Majewska - Zastępca Prezesa Fundacji Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Dorosłym Niepełnosprawnym "Być Jak Inni" prowadzącej Poradnię.
"Na szczęście rodzice nie wszystkich dzieci, które diagnozujemy słyszy "autyzm" ale jest ich coraz więcej ... i są to coraz młodsze dzieci" - dodaje.
"Fundacja działa od 2005 roku i od samego początku działa tu "Poradnia dla osób z autyzmem dziecięcym. W stałej terapii mamy 96-cioro dzieci. Obserwujemy tendencję wzrostową.
W poradni pomagamy dzieciom, mamy dzieci dwuletnie ale i mężczyznę 30-letniego. Rocznie przybywa 60 i więcej nowych zgłoszeń."
"Nie są to tylko dzieci z Ciechanowa czy powiatu ciechanowskiego. Mamy dużo dzieci z okolic Przasnysza, Żuromina, Mławy. Trafiają do nas też dzieci z Warszawy, gdzie często i rok czeka się na diagnozę a u nas jest to około miesiąca. I wszystko w ramach kontraktu z NFZ".


Chociaż z autyzmu nie można się wyleczyć, to terapia pomaga w poprawie jakości życia. Dzieci, które mają zaburzenia mowy często zaczynają mówić czy komunikują się z użyciem komputera.


Kluczowa w autyzmie jest dezintegracja zmysłów. Dużą rolę pełni odpowiednia praca z takim dzieckiem. Zagubieni rodzice, często pozostawieni sami sobie bez wskazówek są kompletnie bezradni.
Dzięki pomocy takich ośrodków jak ciechanowska poradnia na Niechodzkiej, prowadzona przez Fundację "Być Jak Inni", dzieci z autyzmem rozwijają się i nie tracą szansy by odnaleźć się w społeczeństwie.
Niektórzy nawet, jak znajdujący się pod opieką poradni gimnazjalista Kuba, samodzielnie jadą na Maltę by tam uczyć się języka angielskiego.

 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Poradnia dla osób z autyzmem
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Terapeutyczno - Rehabilitacyjny Dla Dzieci
06-400 Ciechanów, ul. Niechodzka 14a
tel.: 236743532, e-mail: bycjakinni@op.pl
pon-czw 08:00-16:00, piątek: 08:00-18:00

Wróć

Komentarze

Skomentował mama autystyka |

w naszym mieście nie ma poza poradnią na Niechodzkiej i Szkołą Specjalną przy SOSW na Sienkiewicza nic.
Przecież jest nas dużo jak czytam
Może stworzymy jakąś grupę wsparcia dla rodzin z dziećmi autystycznymi?
Dziękuję za artykuł. Im więcej się będzie o tym mówić tym lepiej.

Dodaj komentarz

Prosimy obliczyć 1 plus 3.
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+